divka li-oddelovac chlapec

Charakteristika dětského domova

Náš dětský domov má tradici v péči o děti s mentálním postižením, u nichž byla nařízena ústavní výchova, více než 45 let. I když v názvu naší instituce se objevil až v roce 2004.
Koncem roku 2009 se naše děti přestěhovaly do dlouho očekávané nové budovy. Dětský domov tvoří samostatná dvoupodlažní budova, která je umístěna v rozlehlé zahradě v areálu instituce, v klidné části města. Součástí zahrady je dětské hřiště s umělým povrchem, průlezkami, venkovním bazénem a pískovištěm. Okolí je tvořeno krásným lesem, centrum města je nedaleko. Dopravní dostupnost je velmi dobrá, zastávka MHD je poblíž domova ve vzdálenosti cca 5 minut.

Nový domov je pro děti i všechny, kteří se o ně starají, bezesporu skvělá změna k lepšímu.
Děti tak konečně mají dostatek svého vlastního prostoru a v novém domově se opravdu cítí jako doma. Budova má dvě samostatné bytové jednotky, z nichž přízemní část je přizpůsobena imobilním dětem. Domov je koncipován jako domov rodinného typu se dvěma rodinnými skupinami, v každé rodinné skupině žije 8 dětí s nařízenou ústavní výchovou ve věku od 5 do 20 let, případně až do ukončení školní docházky.
V každé rodinné skupině žijí děti různého pohlaví, věku, zdravotního postižení a stupně mentální retardace. Kapacita domova je 16 dětí.

 I.RS věk II.RS věk
Adriana 15 Natálie 14
Petr 15 Zdeněk  14
Eliška 12 Hana 19
Kristýna   9 Sára 17
Albín 11 Dana 11
Petr 19 Nikola 14
Josef 14 Filip  6
    Honza  6

Společným prostorem každé rodinné skupiny je obývací pokoj s kuchyňkou. Jde o jednu velkou místnost, jejíž prostor je zčásti oddělen skříňkami a panelem, na kterém je umístěna televize. Součástí místnosti je sedací souprava s konferenčním stolkem, pod kterým je prostorný koberec. Ten děti často využívají jako měkké posezení při sledování televize nebo při skládání stavebnic. Každý obývací pokoj mé stejné vybavení, liší se pouze v barvě a jiným uspořádáním kuchyňských linek. V 1. patře je kuchyně přizpůsobena imobilním dětem a vzhledem k tomu, že je v přízemí, je z ní možno vyjít francouzskými okny přímo ven na zahradu. 2. patro má pro změnu velký balkon, který se využívá hlavně v letním období. V koutku obýváku je psací stůl s počítačem a lampičkou.

V kuchyňské části obývacího pokoje je kuchyňská linka se 2 jídelními stoly a 8 židlemi. Kuchyně je využívána hlavně k tomu, aby se děti naučily správnému stolování a domácím pracovním činnostem - připravovat jednoduché pokrmy, ukládat potraviny do lednice, umývat nádobí, skládat nádobí do myčky, prostřít stůl, …

S dětmi pracuje stálý odborný personál vychovatelů, denních a nočních pracovníků – „tet a strejdů“, kteří se komplexně starají o děti. Během týdne chodí děti do školy a v odpoledních hodinách mají možnost realizovat své potřeby a schopnosti v široké nabídce pravidelných sportovních, uměleckých a jinak zaměřených kroužků. Víkendy se snaží vychovatelé s dětmi uzpůsobit standardně fungujícím rodinám. Děti mají dostatek osobního volna a prostoru pro vlastní realizaci, na druhou stranu ale musí zvládat základní povinnosti a dodržovat jistá pravidla. Pokud počasí jen trošku dovolí, tráví děti převážnou většinu času venku – ať už na pískovišti, v zahradě, na průlezkách, na sportovním hřišti,v bazénu, na procházce, ve městě nebo jinde.
Díky finančním příspěvkům, kterými nás zahrnují naši štědří sponzoři, jezdí děti celoročně na různé denní, víkendové i týdenní akce a pobyty, na kterých si pokaždé odpočinou, načerpají nové síly, odnesou si spoustu zkušeností a zážitků a poznají mnoho nových kamarádů...